Kimden Şefaat Beklemeliyiz?

2013-10-24 23:04:00

Kimden Şefaat Beklemeliyiz?

 

((( Resulullah (as), kızı Fatıma’ya “Bak kızım, peygamber kızı olduğunu düşünerek benim seni kurtaracağımı zannetme. Ben sana bir şey yapamam, hesabını iyi tut.” demiştir. )))

 

Bu hadise rağmen yazık ki, Türkiye Müslümanları "Peygamber'in şefaatine nail olmak" beklentisi içine girmektedir. Oysa Allah'ın Kitabı Kur'an "Şefaatin tümü Allah'a aittir" der (En'am S.'nin 51. ayeti).

 

Ne var ki, din görevlilerimizin çoğu "Peygamber'in şefaati" diye sayıklayıp durmaktadır. Üstelik bu hadisi görmezden gelerek... Daha kötüsü "kendilerine şefaat etme izni verilecek kişiler olduğunu ifade ettiğini zannettikleri" Ayet-el-Kürsî'den (Bakara, 255) bir önceki ayeti hiçe sayarak:

 

"Ey iman edenler!Kendisinde hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı gün gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın. Kâfirlere gelince, onlar zalimlerdir." (Bakara, 254)

 

Bundan başka şu ayet de Allah’ın dışındaki bir yaratıktan şefaat umanların “müşrik” olacaklarını haber veriyor:

 

“Onlar Allah’ı bırakıp, kendilerine fayda ve zarar vermekten uzak olan putlara taparlar: “Bunlar, Allah katında bizim şefaatçilerimizdir.” derler. Ey Muhammed de ki: Göklerde ve yerde, Allah’ın bilmediği bir şeyi mi ona haber veriyorsunuz? Allah onların ortak koştuklarından münezzeh ve yücedir.” (10/18)

 

Bir başka ayet de kanaatimizi pekiştiriyor:

 

Hiçbir nefsin bir başka nefse herhangi bir şeye güç yetiremeyeceği gündür; o gün emir yalnızca Allah´ındır.(82/19)

 

Altbilgi: Bakara’nın 254. ayeti, çeviri hatası bulunmayan bir ayet bu, dikkat edin! Çünkü farklı manalandıran bir meale rastlamadım daha.

 

Yüce Rabb'im "yalnızca Kur'an'a uyan Elçi"nin yoluna girmeyi nasip eylesin, yani nimet verdiklerinin yoluna; geleneklerini Din'le özdeşleştirip putlaştırarak "Allah'ın rahmetini daraltan gafiller"in yoluna değil! (Allah'ım kabul et!)

* * *

Doğruyu sorgulamadan kabullenerek bulacağımız kanaatinde değilim; çünkü vahiy geleneği elçilere tam tersi bir yolu uygulatmış. Elçilerin sünneti, içinde yaşanan toplum ve kutsanmış hareketlerinin sorgulanmasını gerektiriyor. İbrahim, putları böyle kırdı, Son Nebi Muhammed bu biçimde “ezilenlerin önderi” oldu.

Kur’an’da gözümüzü kapatarak inanmamız gerektiğini düşündüğüm birkaç şey vardır. Bunlar:

1. Allah’ın varlığı

2. Allah’ın birliği ve ehadiyeti (yani bölünmez bir bütün oluşu)

3. Ahret, dolayısıyla Cennet ve Cehennem’in varlığı.

Öte yandan dünyada Darüsselam (Selam Yurdu: Cennet gibi bir düzen)’ı kurabileceğimize yürekten inanarak harekete geçmemiz gerekiyor. Kanımca daha çok bu inanç bize İslami bir özgüven kazandıracaktır.

 

Kaynakça:

http://www.aliaksoy.net/2007/03/20/sefaat-nedir-kim-kime-sefaat-eder/comment-page-1/#comment-163994

http://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/peygamberimiz-sefaat-edecek-mi-etmeyecek-mi.html (Videoyu dinle!)

İlhan Gül

0
0
0
Yorum Yaz